Підсумки 2018 року

  • Запис опубліковано:26.12.2018
You are currently viewing Підсумки 2018 року

Шановні Колеги!

Напередодні завершення 2018 року Українська асоціація медичних фізиків інформує Вас про останні активності, що завершують дуже напружений, але, на наш погляд, ефективний перший рік існування УАМФ.

Відбулось чергове засідання Міжвідомчої робочої групи експертів з питань радіаційного захисту в медицині.

18 грудня 2018 року в приміщенні Державної інспекції ядерного регулювання відбулось чергове засідання Міжвідомчої робочої групи експертів з питань радіаційного захисту в медицині, в якому прийняли участь представники Української асоціації медичних фізиків.

Порядок денний включав:
1. Результати роботи Міжвідомчої групи за 2018 рік.

Представники Держатомрегулювання підсумували роботу Міжвідомчої групи, зокрема було наголошено на тому, що основним результатом стало формування Дорожньої карти, яка включає в себе перелік дій, які можуть покращити стан радіаційного захисту в медицині. За результатами коментарів представниками УАМФ було висловлено думку, що необхідно з цієї Дорожньої карти сформувати структуризовану Концепцію, реалізація якої дозволить досягти поставлених цілей.

2. Презентація проекту Концепції розвитку медичної фізики в Україні, яку формує Українська асоціація медичних фізиків України (УАМФ)

УАМФ презентувала проект Концепції розвитку медичної фізики в Україні, зокрема тієї її частини, яка стосується освіти, післядипломної освіти, резидентатури, ліцензування. Концепція включала в себе опис цілей на кожному етапі навчання медичного фізика та необхідні законодачі зміни, які дозволять ці цілі реалізувати. Зокрема йшла мова про визначення назви спеціальності, кваліфікаційних характеристики, вимоги до базової освіти та магістерської програми навчання, про необхідність резидентатури з медичної фізики, про створення системи післядипломної освіти та безперервного професійного розвитку, про ліцензування експертів з медичної фізики та наукову діяльність (можливість здобувати наукові ступені).
Основною ціллю реалізації цієї частини Концепції є поява в Україні кваліфікованих ліцензованих спеціалістів, на яких буде базуватися система якісного та безпечного використання джерел іонізаційного випромінювання (ДІВ) в медицині. 
Це лише перший крок до формування повноцінної Концепції, яка в подальшому буде широко обговорюватись серед всіх спеціалістів країни.

3. Презентація розроблених УАМФ на основі міжнародних рекомендацій Вимог до магістерських програм з медичної фізики.

На ІІІ Форумі медичних фізиків України вперше було презентовано проект Вимог до магістерських програм з медичної фізики. Тепер цей проект був презентовано і для членів Міжвідомчої групи, як частину загальної Концепції розвитку медичної фізики в Україні. Як показав наш аналіз, існуючі магістерські програми з медичної фізики не відповідають міжнародним вимогам, а це означає, що поява кваліфікованих експертів з медичної фізики в Україні буде проблематичною. Саме тому питання освіти є ключовим та першочерговим.

4. Презентація розробленого УАМФ Списку протоколів для терапевтичних медичних фізиків.

Враховуючи появу нового обладнання, а, відповідно, і нових медичних фізиків виникла потреба в їх навчанні. Оскільки в Україні на даний момент відсутня будь яка якісна цілісна освіта в сфері медичної фізики і знання в більшій мірі здобуваються за рахунок самоосвіти, виникла необхідність зорієнтувати молодих спеціалістів на якісну міжнародну літературу, яку необхідно освоїти в першу чергу. Саме тому УАМФ розробила Список протоколів, який може зіграти важливу роль в початковому навчанні нових спеціалістів та покращити якість роботи більш досвідчених. 
Також було висловлено ідею, що запропонований Список протоколів можуть використовувати представники Держатомрегулювання при перевірках закладів, які надають послуги в променевій терапії.
Посилання на Список https://drive.google.com/open…

5. Обговорення стану метрологічного контролю дозиметричних приладів в Україні.

Були присутні представники Інституту метрології м.Харків та ДП Київоблстандартметрологія м.Біла Церква. Було обговорено проблему якості повірки/калібровки дозиметричного обладнання, а також значення похибок, які при цьому зазначаються в сертифікатах. На жаль чіткого вирішення цього питання досягти не вдалося. За словами представника Інститут метрології, вони можуть давати сертифікати калібровки з похибкою 3% (к=2), але лише по Кермі. По поглинутій дозі у воді, вони можуть робити кроскалібровку по їхнім іонізацйній камері Фармера, та електрометру (UNIDOS), алу в такому випадку, похибка є значно більшої. Також МАГАТЕ ініціювало разом з Інститутом Метрології м.Харків створення лабораторії вторинного стандарту, яка буде входити в мережу лабораторії МАГАТЕ (на сьогодні Україна чи не єдина країна, окрім декількох невеликих країн, що зкооперувалися, яка немає лабораторії вторинного стандарту).

Через деякий час більш детальна інформація про засідання з’явиться на Cайті з питань ядерної безпеки, радіаційного захисту та нерозповсюдження ядерної зброї https://uatom.org/ в розділі “Радіаційна безпека в медицині” – Діяльність міжвідомчої робочої групи з питань радіаційного захисту в медицині.


Завершилось опитування МАГАТЕ стосовно дози при візуалізації під час променевої терапії (IGRT)

30 листопада 2018 року завершилась перша Фаза дослідження “Practice and Radiation doses from Imaging in Radiotherapy in the European region” в рамках проекту МАГАТЕ RER9147 ‘Enhancing Member States’ Capabilities for Ensuring Radiation Protection of Individuals Undergoing Medical Exposure’.

Ціллю фази 1 було отримання заповнених анкет від представників радіотерапевтичних центрів Європи, які використовують візуалізацію під час променевої терапії (IGRT).

Українська асоціація медичних фізиків взяла на себе роль координатора цього проекту в Україні і займалась розповсюдженням інформації, а також підтримкою користувачів, які потребували допомоги в заповненні Анкет.

За попередніми оцінками УАМФ в Україні IGRT використовує 15 закладів (16-ий лише розпочинає клінічну практику). При цьому за час проведення анкетування нами було отримано 8 анкет, що становить 53,3%. Також є ймовірність, що деякі заклади відправили анкети одразу в МАГАТЕ. 
Загалом відсоток не великий, але, за неофіційною інформацією, при попередніх опитуваннях він був набагато менший (наближався до нуля). Нам є до чого рости, і, сподіваємось, що активність та самосвідомість медичних фізиків України буде лише зростати. Наразі ж дякуємо тим медичним фізикам, які проявили активність і прийняли участь в опитуванні. 


Українська асоціація медичних фізиків щиро вітає всіх Вас з Різдвом та Новим роком. Бажаємо наснаги, формування в кожного з Вас лідерських навичок в боротьбі за честь та повагу до нашої професії, чіткої громадянської позиції та професійного росту.

З повагою, 
Українська асоціація медичних фізиків
uamphs@gmail.com