Міжвідомча робоча нарада в Державній інспекції ядерного регулювання

  • Запис опубліковано:22.05.2018
You are currently viewing Міжвідомча робоча нарада в Державній інспекції ядерного регулювання

Шановні колеги!

17 травня 2018 року відбулась міжвідомча робоча нарада в Державній інспекції ядерного регулювання, в якій взяла участь Українська асоціація медичних фізиків. 
За результатами обговорення буде сформований план заходів спрямованих на покращення стану радіаційної безпеки в медицині та імплементацію міжнародних вимог безпеки, законодавства ЄС, національного законодавства з питань медичного опромінення.

До кінця тижня необхідно сформувати конкретні пропозиції, які будуть включені в план заходів, і будуть реалізовуватись ДІЯРом спільно з громадськими організаціями, МОЗом, АМНУ, науковими інститутами, медичними закладами.

На робочій нараді Ruslan Zelinskyi надав попередні пропозиції від УАМФ:

1. Організувати обов”язковий контроль за запуском нових апаратів (перед введенням в експлуатацію нового обладнання проводити перевірку групою медичних фізиків – калібровка, контроль якості плануючої системи, коректність використання калібровочних коефіцієнтів, коректність таблиці переведення чисел Хаунсфілда в електронну густину і т.д.)
Ціль – безпечний запуск в експлуатацію джерел іонізаційного випромінювання з подальшим якісним лікуванням пацієнтів.

2. Організувати періодичні аудити роботи апаратів у діючих відділеннях променевої терапії (перевірка калібровок, контроль якості плануючих систем і т.д.). (Щось подібне до ТЛД-аудитів МАГАТЕ, але більш комплексно). 
Ціль – виявлення помилок в процесі лікування у відділеннях променевої терапії, що пов”язані з неналежним функціонуванням обладнання, виявлення радіаційних аварій.

3. Організувати ДІЯРом відкритий процес інформування щодо можливості участі в тих чи інших курсах, навчаннях, робочих зустрічах, що організовуються в Україні та за кордоном міжнародними організаціями (МАГАТЕ, ESTRO, ESMO та ін), та проводити відкритий прийом заявок (та можливо первинний відбір) на участь в них.
Ціль – максимальна ефективність для України від участі у заходах, участь в заходах спеціалістів, які мають знання по тематиці заходу та зможуть передати отримані знання іншим спеціалістам в Україні.

4. Організація спільно з МАГАТЕ проекту, покликаного інтегрувати медичних фізиків в діагностичну та інтервенційну радіологію.
Ціль – навчання українських спеціалістів (викладачів, медичних фізиків, які працюють в променевій терапії, інженерів, інших спеціалістів, які мають певний багаж знань та цікавляться радіаційною безпекою в діагностичній та інтервенційній радіології) методам контролю та оптимізації дози при радіологічних процедурах, з подальшою організацією цими спеціалістами системи контролю та оптимізації в Україні.

5. Проведення змін в законодавстві, націлених на визнання медичних фізиків як спеціалістів, з вищою немедичною освітою, що працюють в системі охорони здоров”я. 
Ціль – забезпечення представникам спеціальності “медичний фізик” їхніх прав, покращення фінансового забезпечення, що відповідають рівню їх знань та важливої ролі в процесі забезпечення якісної діагностики та лікування.

Ще є багато питань, які Вами піднімались раніше (на Форумі медичних фізиків, в електронних листах), наприклад, щодо процесу ліцензування, щодо навчання працівників категорії А, але ці питання потребують детальнішого вивчення. Якщо ж Ви те чи інше проблемне питання вивчили, і готові запропонувати чіткі шляхи їх вирішення, то повідомте нас, і це питання буде включене цього разу.

Список пропозицій ще формується, тому якщо у Вас є конкретні пропозиції, Ви маєте чітке бачення шляхів реалізації Ваших пропозицій, просимо надіслати їх на адресу uamphs@gmail.com (бажано до 23.05.18)

Але також просимо зазначити, що міжвідомчі робочі наради в ДІЯР будуть періодично повторюватись. І на них можна буде оголошувати нові пропозиції, обговорювати стан реалізації поданих раніше і т.д. 
Сподіваємось, що процес співпраці з органами влади буде тривати, і що ми будемо мати вплив на прийняття рішень.

Також просимо Вас прийняти участь в написанні та обговоренні кваліфікаційних характеристик спеціальності “медичний фізик”. На даний момент Асоціація радіологів України планує робити запит щодо внесення змін в класифікатор професій з ціллю гармонізації українського законодавства з європейським. Зокрема, на затвердження будуть подаватись нові кваліфікаційні характеристики для спеціальностей “лікар-радіолог” та “радіаційний онколог”. Тому, вважаємо що було б доречно додати до цього списку і кваліфікаційні характеристики спеціальностей “медичний фізик”, а також “технік-радіолог” (лаборант-радіолог, або інший варіант перекладу RTT), адже процес затвердження є досить довготривалим і потім окремо затвердити буде набагато важче.

Українською асоціаєю медичних фізиків було розроблено початковий проект кваліфікаційних характеристик для медичного фізика на основі “Roles and Responsibilities, and Education and Training Requirements for Clinically Qualified Medical Physicists” IAEA Human Health Series No. 25.
Просимо зауважити, що спеціальності “інженер-радіолог”, “інженер-радіофізик” та інші виключатися з класифікатора не будуть. 
Медичний фізик:
https://gallery.mailchimp.com/…/медичний_фізик_кваліфікацій…

RTT: 
https://gallery.mailchimp.com/…/Технік_дозиметрист_терапевт…

На даний момент члени УАМФ продовжують розробку цих документів. Долучайтеся, адже більше думок та ідей – кращий результат.

З повагою, 
Українська асоціація медичних фізиків
uamphs@gmail.com