Історія створення Української асоціації медичних фізиків
З самого початку появи радіологічного обладнання в Україні існувала проблема комунікації між технічними спеціалістами, які працювали в галузі радіології. Поступовий розвиток діагностичного та терапевтичного напрямків радіології супроводжувався появою нового обладнання, якісне використання якого все більше потребувало спеціалістів, які б застосовували фізико-технічні знання в медицині. Поступово кількість медичних фізиків (або, як їх ще продовжують називати в Україні, – інженерів-радіологів) збільшувалась. Протягом 2006-2013 років в Україні було встановлено 19 сучасних лінійних прискорювачів, що призвело до ще більшого зростання кількості медичних фізиків.
Серед спеціалістів відчувався гострий дефіцит професійного спілкування, а наявність суттєвих проблем в галузі медичної фізики в Україні, спонукало ряд однодумців об’єднатись в Ініціативну групу, яка виношувало ідею про необхідність створення професійної громадської організації, яка зможе згуртувати медичних фізиків Україні, організувати можливість обміну досвідом та підвищувати кваліфікацію і, цим самим розвивати галузь в цілому.
В 2013 році учасники Ініціативної групи організували опитування з метою аналізу думок медичних фізиків України. Зокрема, на запитання «Чи відчуваєте Ви потребу в існуванні асоціації медичних фізиків України?» 94% опитаних відповіло «Так»
Враховуючи результати опитування Ініціативна група провела декілька зустрічей, на яких було проаналізовано стан галузі медичної фізики в Україні та прийнято рішення спробувати відновити Асоціацію медичних фізиків, яка була створена ще в 1993 році, але фактично не діяла.
Після переговорів з засновниками існуючої організації стало зрозуміло, що погляди на стратегію діяльність об’єднання відрізняються і не можуть бути поєднані, у зв’язку з чим єдиним правильним рішенням мало б бути створення нової професійної організації.
В кінці 2013 року Ініціативна група фактично призупинила свою діяльність, через те що в липні того ж року були проведені Установчі збори Всеукраїнського об’єднання медичних фізиків та біомедичних інженерів (ВОМФІ). Більша частина учасників Ініціативної групи проявила бажання взяти участь в цих Установчих зборах із великим ентузіазмом сприйнявши ідею, але взяти участь змогли лише троє осіб, які були запрошені організаторами, іншим в участі було відмовлено. Також під час Установчих зборів частиною осіб, які не брали участь в їх організації, але змогли стати учасниками, було виявлено неспівпадіння положень Статуту з баченням спільноти медичних фізиків, яке було сформоване за результатами опитування, при цьому до перших керівників організації не було обрано жодного практикуючого медичного фізика, натомість на чолі Об’єднання було обрано заступника голови Держатомрегулювання, що створює своєрідний конфлікт інтересів і є нонсенсом.
У зв’язку з цими фактами більша частина учасників Ініціативної групи критично поставилась до процесу створення організації і прийняли рішення спочатку оцінити перші кроки в розвитку організації, рівень прозорості, професіоналізму, вектори розвитку і лише потім, у випадку позитивної оцінки, більш активно підключитись до її діяльності.
Паралельно, протягом 2014-2016 років відбувалась активна популяризація медичної фізики в Україні через соціальну мережу Facebook у групі Medical physics in Ukraine, в рамках якої на той момент вдалось об’єднати 356 учасників. Постійно відбувались публікації цікавих новин у сфері медичної фізики як з України, так із-за кордону.
В кінці 2016 року стало чітко зрозуміло, що протягом трьох років існування нової професійної організації, практикуючі медичні фізики не відчули суттєвих змін. Тому було прийняти рішення провести чергове опитування, основним запитанням якого було «Чи підтримуєте Ви ідею проведення в честь Дня медичного фізика конференції/з`їзду/круглого столу?». 100% респондентів проголосувало «Так».
Так було створено Форум медичних фізиків України. Під час цього науково-практичного заходу, який пройшов 11 листопада 2016 року, відбувся Круглий стіл. Участь в ньому могли брати всі бажаючі. Після активного кількагодинного обговорення за участі близько 40 учасників було висловлено думку що жодне існуюче професійне об’єднання медичних фізиків в Україні не виконує свої функції і є необхідність створення професійної громадської організації, засновниками, авторами стратегії розвитку та рушійною силою якої стануть практикуючі медичні фізики України. Було прийнято рішення підготувати все необхідне для проведення Установчих зборів з ціллю створення Української асоціації медичних фізиків.
Протягом 2017 року відбувалось жваве обговорення в спільноті медичних фізиків України проекту Статуту, вносились зміни відповідно до побажань спеціалістів. Відбувався збір пропозицій та попередній відбір кандидатів на керівні посади шляхом опитувань та анонімних голосувань.
Під час ІІ Форуму медичних фізиків України було проведено Установчі збори, учасниками яких мали змогу стати всі бажаючі.
Під час Зборів було прийнято рішення про створення Української асоціації медичних фізиків, обрано Президента, віце-президента, секретаря та членів Правління, затверджено офіційну емблему та Статут.
Провівши всі необхідні процедури реєстрації офіційно громадська організація «Українська асоціація медичних фізиків» була зареєстрована та почала свою діяльність 12 грудня 2017 року.
Офіційна атрибутика та реквізити ГО «Українська асоціації медичних фізиків»:
Назва: громадська організація «Українська асоціація медичних фізиків»
Скорочена назва: ГО «УАМФ»
Назва іноземною мовою: «Ukrainian Association of Medical Physicists»
Скорочена назва іноземною мовою: «UAMP»
Логотип:
Печатка:
Банківські реквізити:
Найменування організації: | ГО УАМФ ГО |
Код отримувача: | 41813052 |
Назва банку: | АТ КБ "ПРИВАТБАНК" |
Рахунок отримувача в форматі IBAN: | UA933052990000026008015004449 |
Валюта: | UAH |
Офіційна сторінка в Facebook: