Засідання Міжвідомчої робочої групи експертів з питань радіаційного захисту в медицині

  • Запис опубліковано:16.07.2018
You are currently viewing Засідання Міжвідомчої робочої групи експертів з питань радіаційного захисту в медицині

Шановні Колеги!

12 липня 2018 року вібдулось чергове засідання Міжвідомчої робочої групи експертів з питань радіаційного захисту в медицині, участь в якій взяли представники Української асоціації медичних фізиків.

Хочемо прозвітувати Вам щодо основних питань, які були обговорені, та прийнятих рішень.

Основним проблемним питанням, навколо якого відбувались дискусії, – це негативні результати ТЛД-аудиту в Україні. Представники МАГАТЕ проаналізували результати ТЛД-аудиту в Україні за останні 10 років, та порівняли їх з результатами інших країн. В той час, як практично у всіх країн результати ТЛД-аудиту з року в рік покращуються, в Україні, на жаль, в цьому році вони значно погіршились. У зв”язку з цим Україні в черговий раз було рекомендовано реалізувати програму внутрішнього аудиту, в тому числі комплексного аудиту QUATRO.

Українською асоціацією медичних фізиків було запропоновано схему запровадження внутрішнього аудиту, яка полягає в тому, щоб була створена експертна група спеціалістів-аудиторів, які підготують протоколи аудиторської перевірки належного використання ДІВ у дистанційній променевій терапії, форми звітів та висновків по результатам перевірки. За результатами перевірки регулюючий орган буде приймати рішення щодо надання (або продовження) дозволу (ліцензії) на використання ДІВ в медичних цілях. 
Були обговорені варіанти реалізації такої схеми, зокрема проблемне питання щодо наявності обладнання, яким аудитори будуть робити контрольні виміри, питання щодо джерела фінансування поїздок, щодо відбору членів аудиторської комісії, щодо надання необхідних повноважень аудиторській комісії. На даний момент представники ДІЯРу шукають варіанти вирішення цих проблем в юридичній площині.

Ще одне важливе питання – це затвердження національного протоколу визначення поглиненої дози при дистанційній променевій терапії. Також було обговорено декілька варіантів вирішення цього проблемного питання – написання власного протоколу на основі TRS398 шляхом перекладу, адаптації та затвердження, затвердження оригінального TRS398 (який є у трьох перекладах – англійська, російська та іспанська). На даний момент відбувається пошук оптимального варіанту, результатом реалізації якого стане єдиний підхід до визначення поглиненої дози при дистанційній променевій терапії, що має покращити точність калібрування апаратів.

Було проведено дискусію з представником ДІЯРу з відділу міжнародного співробітництва та європейської інтеграції стосовно процесу інформування та відбору осіб на участь в заходах, що організовуються МАГАТЕ та іншими міжнародними організаціями. Було отримано обіцянку, що в подальшому вся інформація стосовно вищеназваних курсів буде відправлятися не лише в деякі обрані заклади, а також членам Міжвідомчої робочої групи, в яку входять представники громадських організації, які в свою чергу зможуть розповсюдити інформацію серед представників своєї галузі. Також було обговорено необхіднісь введення звітування учасників таких заходів, адже МАГАТЕ фінансує ці поїздки не з ціллю лише навчити одного спеціаліста, а й для того, щоб цей спеціаліст передав отримані знання своїм колегам в Україні.

Підсумовуючи вищесказане: останні зміни в ДІЯР, зокрема призначення Головою Плачкова Григорія Івановича та створення нової посади заступника Голови, який відповідальний за напрям радіаційної безпеки в медицині, на яку було призначено Тріпайло Руслану Федорівну, дуже позитивно вплинуло на комунікацію між регулюючим органом та представниками різних установ, громадських організації. Відчувається бажання проводити зміни. Головне, щоб були конструктивні чіткі пропозиції та орієнтовні покрокові плани реалізації цих пропозицій.

Всі подані пропозиції від Української асоціації медичних фізиків були прийняті до розгляду і ми будемо допомагати та контролювати стан реалізації наших пропозицій.

Надалі ми будемо продовжувати готувати наступні пропозиції від УАМФ, обговорювати їх між членами УАМФ, формувати аргументовані пропозиції та покроковий план реалізації. Пропозиції будуть формуватись включаючи і ті проблемні питання, які були підняті медичними фізикими в опитуваннях, які проводила УАМФ, під час Форумів та конференцій чи в особистих розмовах з медичними фізиками України. Кожен з Вас може долучитися до формування пропозицій, все залежить лише від Вашого бажання та активності.

Якщо у Вас виникають будь які запитання, пропозиції, критика, дуже просимо написати нам. Ми зустрінемось з Вами, поспілкуємось по телефону чи електронній пошті, відповімо на всі запитання, пояснимо ті чи інші дії, чому все відбувається так, а не інакше.

Запрошуємо до активності…

З повагою, 
Руслан Зелінський
Українська асоціація медичних фізиків
uamphs@gmail.com
+38 097 691 11 34